Üniversite Eğitim Danışmanlığı

SIRBİSTAN

Balkanlarda bulunan ülkenin sınırları kuzeyde Macaristan , doğuda Romanya / Bulgaristan , güneyde Makedonya / Arnavutluk , batıda Bosna-Hersek / Hırvatistan / Karadağ ile belirlenmiştir.
Parlamenter Cumhuriyet ile yönetilen ülke beş bölge , 24 şehir , 29 ilçe ve 150 belediyeden oluşmaktadır. Başkenti Belgrad’tır. Halkın %85 ‘i Ortodoks Hıristiyanlardan oluşmaktadır. Kalan kesim ise Kataloklikler , Protestanlar ve Müslümandır.
Ülkenin resmi dili Sırpça’dır. İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır.
Avrupa tarihinin kesişim noktalarından biri olan Sırbistan birçok etnik gruba , kültüre ve dine ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda ülke Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden olmaya adaydır.
Ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Otobüs ağı gidilmek istenen neredeyse her yere neredeyse ulaşım sağlamaktadır. Haricen trenle seyahat etme seçeneği de bulunmaktadır.
Sırbistan’ın en hayat dolu şehri Belgrad ‘tır. Birçok kafe ve restoranın yanı sıra çok sayıda tarihi yapı , askeri müze , kilise , galeri vb. bulunmaktadır. Kalemegdan Kalesi , Aziz Sava Tapınağı , Ulusal Müze , eski Kale ve nehir adası Ada Ciganlija bunların başında gelmektedir.
Diğer güzel şehirlerinden biri Novi Sad… Avrupanın en büyük ve en iyi korunmuş 17. Yy kalesi Petrovaradin Kalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.
Ülke ayrıca çok sayıda içinde mükemmel fresko başyapıtları bulunan Ortaçağ Ortodoks manastırına ev sahipliği yapmaktadır.
Sırp yükseköğretim sistemi Bologna Süreci belirtilen Avrupa standartlarına uygundur ve Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) kullanır. Sırbistan da eğitim alabilmek için her hangi bir sınav sonucuna ihtiyaç bulunmamaktadır. Sırbistan yüksek eğitim kalitesi ve köklü üniversiteleri, donanımlı kadroları ile dünya sıralamasında öne çıkan üniversitelere sahiptir. Üniversitelerde İngilizce ve Sırpça eğitim verilmektedir ve Avrupa ‘nın en ekonomik yaşam koşulları ile eğitimde pek çok ülkeye göre daha ucuzdur.
Sırbistan’da 7 devlet, 9 özel , 1 vakıf üniversitesi olmak üzere 17 üniversite bulunmakta. Bu üniversitelerin 9 tanesi Belgrad içinde yer almaktadır.

Public
Unıversity of Belgrade
University of Novi Sad
University of Niš
University of Kragujevac
State University of Novi Pazar
University of Arts
University of Defence

Private
John Naisbitt University
Singidunum University
Union University
Metropolitan University
Alfa BK University
European University
Educons University
Nikola Tesla – Union University
Economics Academy

Foundation
International University of Novi Pazar

BELGRAD

Kaynak görüntüyü göster

İstanbul ve Atina dan sonraki en eski Avrupa yerleşim yeri olan Belgrad , Sırbistan’nın en kalabalık şehri ve başkentidir.
Yaklaşık 7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, 1918 ile 2003 yılları arasında varlığını farklı isimler ve idari biçimlerle sürdürmüştür. Yugoslavya’ nın başkenti , ardından 2003 – 2006 yılları arasında Sırbistan – Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’ın başkenti , sonrasında ise 2006 yılında Karadağ’ın ayrılması ile kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak tarihi yolculuğuna devam etmiştir.
Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almakta. Ülkeden geçen en büyük nehir olan Tuna’nın 60 kilometrelik kısmı, Sava nehrinin de 30 kilometrelik kısmı Belgrad sınırları içerisinde yer almaktadır. İki nehrin üzerinde 16 tane ada ve adacık bulunmakta.
17 farklı idari bölgesi olan Belgrad’ın nüfusu 2 milyon civarındadır. Sırbistan nüfusunun yaklaşık %23’ü başkent Belgrad da yaşamaktadır.
Şehir de çok sayıda eğitim kurumu bulunmaktadır. (Örneğin. Sadece şehirde 9 adet üniversite bulunmaktadır.) Bu kurumlar Avrupa Standartlarında eğitim vermektedir. Ülkede eğitim görmek isteyen yabancı öğrenciler genellikle Belgrad da bulunan eğitim kurumlarını tercih etmektedir.
Günün her saati yaşayan ve ruhu olan bir yerleşim bölgesidir. Yaşam kalitesi yüksek , yaşam maliyetleri nispeten düşüktür. İnsanı kendine bağlayan bir ruhu bulunmaktadır.
Türkiye ye yakınlığı , ulaşım kolaylığı ve hızla gelişmesi nedeniyle hem seyahat , hem eğitim hem de yatırım anlamında son dönemde çok talep edilen bir şehir statüsündedir.

BELGRAD ÜNİVERSİTESİ

Kaynak görüntüyü gösterKaynak görüntüyü göster

1808 yılında kurulan Belgrad Üniversitesi Sırbistan’ın en büyük üniversitesi olmakla birlikte Avrupa’nın sayılı üniversiteleri arasındadır. Ayrıca üniversite dünya sıralamasında ilk 300 içerisinde yerini aldığı için Belgrad Üniversitesinde eğitim alan öğrencilerden Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) sınav şartı talep etmemektedir.
LYS-YGS Şartı olmaksızın Belgrad Üniversitesi’nde eğitim alabilmektedir.
Belgrad Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim vermekte olup geniş öğretim kadrosu , köklü kurumsal yapısı ile tam anlamıyla bir Avrupa Üniversitesi’dir. Ayrıca Shangai Üniversitesi tarafından yayınlanan ”Dünya’nın En İyi üniversiteleri” ve ”The World University Rankings” sıralamasında en iyi üniversiteler listesinde yerini almıştır .
Sırbistan Belgrad Üniversitesi, üniversitenin belirlemiş olduğu 44 kişilik üye senato tarafından yönetilmektedir. Sırbistan Belgrad Üniversitesi yurtiçi / yurtdışı uluslararası üniversiteler ile iş birliği içerisindedir. Bu sayede her kıtada yabancı üniversiteler ile çok sayıda anlaşmalar gerçekleştirilmiştir.
Günümüzde üniversitede yaklaşık 5,000 ‘den fazla akademik personel çalışmaktadır. Belgrad Üniversitesi ; EUA, ERASMUS, DAAD, AUF, DRC gibi anlaşmalar gerçekleştirerek öğrenci ve akademisyen değişim programlarına dâhil olmaktadır. Her sene birçok öğrenci ve akademisyen diğer ülkelere tecrübe kazanması için gönderilirken, her sene aynı şekilde birçok yeni öğrenci ve akademisyen tecrübe kazanmak adına üniversiteye gelmektedir.
Uluslararası diploma geçerliliği için Mavi diploma veren üniversitelerde eğitim tercihi yapılmalıdır. Belgrad üniversitesi mavi diploma vermektedir. Üniversiteden mezun olan bireyler Türkiye’de veya Avrupa’nın dilediği ülkesinde diploma denkliği alarak mesleki kariyerine başlayabilmektedir.

Sırbistan Belgrad Üniversitesinde Bulunan Fakülteler:
Tıp Fakültesi Felsefe
Diş Hekimliği Arkeoloji
Eczacılık Pedagoloji
Özel Eğitim Fakültesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Türk Dili ve Edebiyatı
Hemşirelik Ormancılık Fakültesi
Veterinerlik Fakültesi Ziraat Fakültesi
Mimarlık Siyaset Bilimi
İnşaat Mühendisliği Güvenlik Fakültesi
Elektrik Mühendisliği Spor ve Beden Eğitimi
Makina Mühendisliği Beden Eğitimi
Madencilik ve Jeoloji Psikoloji
Trafik Mühendisliği
Maden ve Jeoloji
İktisat Fakültesi
Hukuk
İşletme ve Yönetim
Gazetecilik
Politika
Uluslararası İlişkiler

*** YÖK 2015 yılı itibarı ile ilk 500 sıralama içerisinde bulunan üniversitelere sınav şartı uygulamama kararı aldı. Bu sebepten dolayı üniversiteye kayıt için YGS-LYS Puanı gerekli değildir.

*** Mavi diploma ile Türkiye ya da Avrupa da diploma denkliği alınarak çalışılabilmektedir.

JOHN NAİSBİTT ÜNİVERSİTESİ

Kaynak görüntüyü gösterKaynak görüntüyü göster

John Naisbitt Üniversitesi, 1989 yılında Megatrend Business School olarak eğitim vermeye başlamış, akademik çevredeki tüm kurumların kurucusu olmuş, 26 yıl boyunca bölgedeki eğitim standartlarını belirleyen bir kurum haline dönüşmüş ve 15 Nisan 2015 kurul kararı ile şimdiki adını almıştır.
Günümüzde John Naisbitt Üniversitesi bünyesinde 11 fakülte, 2 kolej, Megatrend Sanal Üniversitesi ve Yeni Teknolojiler Enstitüsü’nü barındırmaktadır. Öğrencilere Sırbistan‘ın 6 şehrine kurulmuş (Belgrad, Zajecar, Backa Topola, Pozarevac, Valjevo ve Vrsac) 8 kampüste eğitim verilmektedir.
John Naisbitt Üniversitesi öğrencileri, dünyanın en seçkin öğretim üyelerinden en modern literatürü kullanarak öğrenme fırsatına sahiptirler .
John Naisbitt Üniversitesi, dünyadaki saygın akademik kurumlarla üretken bilimsel ve ticari işbirlikleri yaparak, genel eğitim potansiyelini geliştirmiş ve seçilen fakültelerde, belirli programlar kapsamında öğrencilerine yurtdışında eğitim fırsatı sağlamıştır. İtalya, Slovenya, Meksika, Romanya, Macaristan, İspanya, Bulgaristan, Karadağ, Fransa, Şili, Arjantin, Çin, Rusya ve Venezuela’daki akademik kurumlar ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır.

John Naisbitt Üniversitesi ‘n de bulunan fakülteler
İşletme ve Yönetim (Yüksek Lisans) Kültür ve Medya Yönetimi (Yüksek Lisans)
İşletme Kültür ve Medya Yönetimi (Doktora)
İç Mimari Kültür ve Medya Yönetimi
Hukuk Havacılık Güvenliği (Yüksek Lisans)
Uluslararası Ticaret (Yüksek Lisans) Havacılık Yönetimi (Yüksek Lisans)
Uluslararası Ekonomi ve Finans Havacılık
Uluslararası Ekonomi (Doktora) Halkla İlişkiler (Yüksek Lisans)
Uluslararası Ekonomi Halkla İlişkiler
Bankacılık ve Finans (Uluslararası Ekonomi Fakültesi) Bilgisayar Mühendisliği (Yüksek Lisans)
Programlama Grafik Tasarım
Moda Tasarı Gazetecilik (Yüksek Lisans)
Gazetecilik Endüstriyel Tasarım

BELGRAD ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

Kaynak görüntüyü gösterKaynak görüntüyü göster

Dünya standartların da eğitim veren Sırbistan Belgrad Üniversitesi Tıp fakültesi / Diş Hekimliği bölümleri ile de eğitim kalitesini kanıtlamıştır. Özellikle ülkemiz de ilgili bölümlerin puanlarının veya ücretlerinin yüksekliği herkes tarafından bilinmekte. Belgrad Üniversitesi üniversite sınavı sonucu istemediği hem de okul ücretlerinin makul seviyede olduğu düşünülünce TIP fakültesi okumayı bizler için kolaylaştırmıştır.
Kısaca teknik anlamda gerekli olan tüm bilgi ve becerilerin öğretildiği üniversite de eğitim alabilmek için lise mezunu olarak başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır
İlgili bölümde eğitim almanız için hazırlık dil eğitiminden sonra okula özel giriş sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. Ayrıca Tıp üniversitesini başarı ile tamamlayan bir öğrenci , mesleğini Avrupa ülkelerinden birinde icra edebilir ve geleceğini bu ülkelerde kurabilir.
Belgrad Üniversitesi iyi bir eğitim , kaliteli bir gelecek hayallerinizin gerçekleşmesi için önemli bir kapı konumundadır. Kültürel yapısıyla hemen ayak uydurabileceğiniz bir yer olan Sırbistan öğrenciler için de çok uygun bir ülke .
Belgrad Tıp üniversitenin hastane olması açısından eğitim ve öğretime katkısı büyük olup , öğrencilerin öğrenme yeteneğine katkıda bulunmaktadır. Örneğin – Diş Hekimliğin de 9 ay klinik stajlarla öğrendiklerinizi uygulamaya yönelik pekiştirmeler yapılmaktadır.